Çölyak hastalığı tedavisi nasıldır?

Hastalığın tedavisi, glutensiz beslenme ve mevcut besin yetmezlikleri varsa bunların yerine konması şeklindedir. Glutensiz diyet bir ömür boyunca surer. Birçok hastanın uyguladığı glutensiz beslenme, hastalık belirtilerini durdurmakta, bağırsakların zarar gören kısımlarında iyileşme sağlamakta ve bağırsakların daha fazla zarar görmesini önlemekte, ancak hastalığı kesin olarak tedavi edememektedir. Bu nedenle, Çölyak hastalarının buğday, arpa, yulaf içeren tüm gıdalardan uzak durması ve glüten ilaveli hiçbir ürünü tüketmemesi gerekir. Paketlenerek satılan pek çok gıda ve hatta kozmetik ürün, kıvam verici ve sertleştirici dolgu maddesi göreviyle gluten içerebileceğinden, çölyak hastalarının satın aldıkları ürünlerin içeriklerini de titizlikle okumaları gerekmektedir. Dudak nemledirici kozmetiklerin içinde dahi gluten olabileceği unutulmamalıdır.

Tek tedavisi, “diyetten glüteni çıkarmak” olan çölyak hastalığı ile başa çıkmak aslında hiç de zor değildir. Üstelik günümüzde sağlıklı yaşam için bireylerin özel diyetler uyguladıkları ve beslenmelerine son derece dikkat ettikleri göz önünde bulundurulursa, işin tanı konduktan sonraki kısmı kendiliğinden çözülecektir.

Özetle, Çölyak hastalarının yaşam tarzlarını ve yeme alışkanlıklarını “glutensiz bir hayat” şeklinde tekrar gözden geçirmesi ve düzenlemesi yeterlidir. Öncelikle, glütensiz beslenme için glütenin hangi gıda ve gıda dışı ürünlerde bulunduğu konusunda küçük bir araştırma yapmak gerekir. Ardından, diyette glütenin yerine koyulabilecek seçenekleri öğrenmek hayatı daha da kolaylaştıracaktır.

Eti Pronot

Eti'den, çölyak hastalarının hayatlarını "tat"landıracak glutensiz Eti Pronot'lar...
fill